Zaloguj się lub zarejestruj

Zapachy do domu

Zapachy do domu – 5 sposobów na pięknie pachnące wnętrze

 

Nasz dom nie zawsze pachnie świeżo upieczonym ciastem, wiosennymi truskawkami albo zupą grzybową. Musimy przyznać, że częściej pojawiają się te niechciane zapachy. Na szczęście jest kilka sposób na to, by uniknąć zagnieżdżania się nieprzyjemnych aromatów w naszym domu.

Jak odświeżyć mieszkanie?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by regularnie wietrzyć pomieszczenia. W ten sposób nie tylko pozbywamy się nieładnych zapachów, ale również wirusów i inny zanieczyszczeń. W wywietrzonym mieszkaniu poprawia się jakość snu.
Warto również od czasu do czasu wywietrzyć pościel. Dzięki temu usuwamy z niej roztocza. Ponadto to niezwykła przyjemność położyć się spać pod pościelą pachnąca świeższym powietrzem.
Kiedy cierpimy z powodu trudnych do wyeliminowania zapachów, z pomocą przyjdzie nam soda oczyszczona. Ma ona właściwości neutralizujące zapachy. Wystarczy porozstawiać w niewidocznych miejscach miseczki z sodą oczyszczoną. Natomiast gdy borykamy się z nieprzyjemnym zapachem dywanu, należy rozsypać na nim sodę i pozostawić ją na całą noc. Rano zbieramy proszek odkurzaczem i gotowe.
Lecz gdy zależny nam na dodaniu przyjemnego zapachu do domu, mamy do wyboru kilka sprawdzonych pomysłów:

Lampa katalityczna

Wyjątkowo elegancką opcją dodawania zapachu do wnętrza jest zastosowanie lampy katalitycznej. Zwana również lampą zapachową jest stylową dekoracją, która oprócz rozsiewania pięknego zapachu, posiada funkcję oczyszczania i dezynfekcji powietrza (usuwa bakterie S.aureus, E. Coli, E.aerogenes, roztocza oraz zarodniki pleśni). Pierwsza lampa katalityczna została wykonana przez francuskiego farmaceutę Maurice’a Bergera, który wykorzystywał ją do dezynfekcji powietrza w szpitalu. Lampy katalityczne składają się z dwóch części – butelki na pachnącą esencję, która może być wykonana w porcelany, ceramiki lub szkła oraz katalitycznego palnika, na który składa się kamień węglowy i bawełniany knot. Lampy te są bezpieczne dla mieszkańców i domu, gdyż za ich pomocą dokonuje się spalanie bezpłomieniowe.

Patyczki zapachowe

Powszechnie znany sposób na uzyskanie w domu pięknego zapachu to patyczki zapachowe umieszczone we flakonie wypełnionym perfumami do domu. Patyki są wykonane najczęściej z rattanu, czyli rośliny wstępującej w strefie podzwrotnikowej. Nie wymagają podpalania. Wystarczy włożyć je do butelki z zapachem. Patyczki nasiąkają perfumami, które zaczynają parować pod wpływem ciepła. Jeśli zapach okaże się zbyt intensywny, wystarczy wyciągnąć z flakonu kilka patyczków.

Dyfuzor zapachowy

To niezwykle prosta i wygodna w obsłudze opcja dodawania zapachu do domu. Dyfuzor zapachowy to niewielki pojemnik, często o bardzo designerskiej formie, który należy wypełnić wodą z dodatkiem kilku kropli ulubionego olejku zapachowego. Urządzenie może posiadać funkcję czasowego ustawienia uwalniania zapachu lub uruchamiania pod wpływem ruchu. Zapach wydobywa się pod postacią delikatnej aromatycznej mgiełki.

Kominek zapachowy

To absolutna klasyka w dziedzinie zapachów do wnętrz. Kominki zapachowe nadają pomieszczeniu ciepłego, przytulnego klimatu. Są dostępne w cenach na każdą kieszeń i bardzo różnorodnych kształtach i kolorach. Aby skorzystać z dobrodziejstw takiego kominka, należy zaopatrzyć się w bezzapachowe świeczki podgrzewające. Świeczkę umieszczamy w kominku, natomiast do zagłębienia na jego szczycie wlewamy wodę z kilkoma kroplami olejku zapachowego. Podczas kupowania olejków warto zwrócić uwagę na ich skład. Należy unikać olejków, które są niepewnego pochodzenia i o niewiadomym składzie, gdyż mogą doprowadzić do podrażnień, alergii, a nawet zatruć. Minusem kominków zapachowych jest szybkie nagrzewanie się oraz działanie na otwartym ogniu.

Świeca zapachowa

Ostatni klasyk na naszej liście, nie wymaga szerszego przedstawienia. Dobrze znane i nadal popularne świece zapachowe to dekoracje wyjątkowo urokliwe i romantyczne. Na półkach sklepowych znajdziemy ogromny wybór zapachów, kolorów i kształtów świec, które dopasujemy do naszego gustu oraz możliwości finansowych. Pamiętajmy jednak o tym, by jak w przypadku olejków zapachowych, wybierać świece z dobrego źródła. Niewiadomy skład naraża nas na wdychanie toksycznych składników podczas spalania się świecy. To również opcja zapachu do wnętrz, która wiąże się z otwartym płomieniem.

Aromantyczny dom

Przez nasz dom lub mieszkanie przewija się ogromna ilość zapachów. Wiele z nich to takie, których nie chcielibyśmy zatrzymać na stałe. Zapach spalonej kolacji, smażonego tłuszczu albo dymu papierosowego zdecydowanie nie należą do kuszących. Dodajmy do tego aromat mokrej sierści psa albo wypełnionej kociej kuwety i tworzy nam się wyraźny obraz możliwości domowych zapachów.
Dlatego starajmy się regularnie wietrzyć mieszkanie oraz ozdabiać je ulubionymi zapachami. Wejście do pomieszczenia o przyjemnym, subtelnym zapachu to ogromna przyjemność. Niech pięknie pachnące wnętrze będzie wizytówką naszego domu.