Zaloguj się lub zarejestruj

Olejek tymiankowy- skuteczny i bezpieczny sposób na trądzik.

Tymianek

Naturalne olejki eteryczne cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Nic dziwnego bowiem są to wielofunkcyjne, bardzo skuteczne i bezpieczne preparaty. Ich stosowanie przynosi świetne rezultaty w przypadku problemów z cerą. Niestety z trądzikiem borykają się już nie tylko nastolatki, ale również wiele osób dorosłych. Naturalne olejki eteryczne takie jak olejek tymiankowy, pomogą zredukować stany zapalne skóry, złagodzić podrażnienia i wspomogą regenerację naskórka.

Olejek eteryczny z tymianku ma bardzo wiele zastosowań. Można go używać zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrznie. Tymianek od setek lat jest stosowany do antybakteryjnych i odświeżających kąpieli. Bardzo szybko przynosi ulgę podrażnionej skórze, a przy tym jest bardzo łagodny i bezpieczny. Sprawdź, jak stosować olejek tymiankowy na trądzik.

Jak działa olejek tymiankowy?

Olejek tymiankowy pozyskiwany jest z ziela tymianku pospolitego Thymus vulgaris. Zioło to pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i tam właśnie rośnie w naturze. Jest jednak z powodzeniem uprawiane w różnych rejonach świata, także w Polsce.

Tymianek jest niewielką osiągającą około 40 cm wysokości krzewinką o drobniutkich zielonych liściach i różowo- fioletowych niepozornych kwiatach. Tymianek jest od wieków używamy jako przyprawa oraz w celach leczniczych i kosmetycznych.

Swoje prozdrowotne właściwości roślina zawdzięcza zawartości takich składników aktywnych jak:

– olejek eteryczny zawierający tymol, cyneol, paracymen, beta- kariofilen, karwakrol, pinen, borneol, cymol i linalol,

– flawony- luteolina i apigenina,

– gorycze,

– saponiny,

– kwasy organiczne jak chlorogenowy, kawowy czy ursulowy.

Tymianek jest ziołem dobrze znanym i bardzo dokładnie przebadanym. Stwierdzono, że olejek eteryczny z tymianku wykazuje właściwości:

– przeciwzapalne,

– antybakteryjne,

– przeciwwirusowe,

– przeciwgrzybicze,

– owadobójcze,

– tonizujące,

– przeciwpasożytnicze,

– uspokajające,

– wzmacniające,

– rozkurczowe,

– wykrztuśne,

– poprawiające trawienie.

Olejek tymiankowy możemy stosować do masażu, kąpiel, okładów i inhalacji. Przyjrzyjmy się bliżej jego zastosowaniu w walce z trądzikiem.

Olejek tymiankowy na trądzik.

Twoim problemem jest trądzik pospolity lub trądzik różowaty? Wypróbuj pielęgnację z użyciem naturalnego olejku eterycznego z tymianu. Może ona zdziałać prawdziwe cuda. Już po pierwszym zastosowaniu skóra będzie uspokojona i ukojona, a z każdym kolejnym dniem wykwitów trądzikowych będzie znacznie mniej.

W walce z trądzikiem olejek tymiankowy warto stosować w postaci:

1. Kąpieli.

Kąpiel z dodatkiem olejku tymiankowego jest szczególnie wskazana, gdy stany zapalne skóry pojawiają się na dekolcie, ramionach czy plecach. Oczywiście bardzo korzystnie wpłynie również na kondycję cery, ponieważ parująca ciepła woda otworzy pory skórne, a substancje czynne zawarte w olejku wnikną w nie i zadziałają antyseptycznie oraz łagodząco.

Olejek tymiankowy można dodać bezpośrednio do ciepłej wody w ilości około 10 kropli na wannę lub najpierw wymieszać go na przykład z solą morską, lub naturalnym miodem pszczelim i dopiero wtedy dodać do wody. Sól wzmocni działanie odkażające olejku, z kolei miód podziała kojąco i łagodząco na skórę.

2. Leczniczego olejku na skórę.

Nie zaleca się stosowania nierozcieńczonych olejków eterycznych bezpośrednio na skórę twarzy dotkniętą trądzikiem. Najkorzystniej dla naszej cery będzie sporządzić aromatyczny leczniczy olejek przeciwtrądzikowy i nakładać go na buzię albo punktowo w miejscach występowania wykwitów trądzikowych, albo używać niewielkiej ilości takiego olejku w połączeniu z kremem nawilżającym lub zamiast niego.

Najlepszym wyborem do cery trądzikowej będą lekkie nieobciążające i niepozostawiające na skórze tłustej warstwy oleje bazowe takie jak:

– olej jojoba,

– olej tamanu,

– olej marula,

– olej z pestek malin,

– olej z dzikiej róży,

– olej konopny,

– olej z czarnuszki,

– olej lniany,

– olej z pachnotki.

Niewielką ilość wybranego oleju wystarczy zmieszać w zagłębieniu dłoni z jedną kroplą olejku eterycznego z tymianu i mona go już nakładać na skórę twarzy czy delikatną skórę dekoltu.

Olejek tymiankowy stosowany regularnie nie tylko zadziała przeciwtrądzikowo i przeciwzapalnie, ale również odświeżająco i odmładzająco.

Pamiętajmy, że najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze jest stosowanie naturalnych 100% olejków eterycznych, które nie zawierają żadnych chemicznych dodatków. Można je kupić w dobrych aptekach lub zielarniach.
Nie zapominajmy też o tym, że choć olejki eteryczne to substancje naturalne, to wykazują one silne działanie i należy zachować ostrożność podczas ich stosowania. Uważajmy więc, aby olejek tymiankowy nie dostał się do naszych oczu lub na błony śluzowe. Nigdy też nie używajmy nierozcieńczonego oleju prosto na skórę. Ponadto, jeśli cierpimy na alergię, przed pierwszym użyciem olejku eterycznego, koniecznie wykonajmy próbę uczuleniową. Nałóżmy olejek wymieszany z olejem bazowym na niewielki fragment skóry za uchem lub na przedramieniu i poczekajmy 24 godziny. Jeśli w tym czasie nie pojawi się żadna niepożądana reakcja, wówczas możemy spokojnie zastosować olejek na twarz i większe partie ciała.

Bibliografia:

Teresa Lewkowicz- Mosiej, Leksykon roślin leczniczych, Wyd. Świat Książki, Warszawa 2003, ISBN 8373116443.

Alicja Szweykowska, Jerzy Szweykowski (red.): Słownik botaniczny. Warszawa. Wyd. Wiedza Powszechna, 2003. ISBN 83-214-1305-6.

Anna Huete, Praktyczny przewodnik po olejkach eterycznych, Kielce, Wyd. Jedność 2016. ISBN 9788376608068.