Zaloguj się lub zarejestruj

Jak zrobić świece sojowe? – pomysł na nudę

Kto by nie lubił dekorować domu piękną i cudownie pachnącą świecą? Świece zapachowe dodają ciepło do każdej przestrzeni i sprawiają, że dom staje się przytulniejszy. Jedyny problem? Nie trwają wiecznie i mogą być trochę drogie (albo bardzo drogie!). Idealne rozwiązanie? Możesz je łatwo zrobić samemu za pomocą kilku składników i odrobiny wiedzy. Możliwe, że wiele rzeczy, których potrzebujesz masz już w domu!

Chociaż istnieje wiele różnych rodzajów świec, wszystkie zawierają trzy główne składniki: wosk, knot i pojemnik (np. słoik albo kubek). Dodatkowo możesz zaopatrzyć się w barwniki i olejki zapachowe, które pozwolą ci stworzyć unikalną świece zapachową.

Sklepowe świece najczęściej używają wosk parafinowy – jednak nie jest on wskazany ze względu na swoje potencjalnie toksyczne właściwości. Opcjami bardziej eco-friendly będzie albo wosk sojowy, albo wosk pszczeli (chociaż on słabo nadaje się do mieszania z barwnikami i olejkami zapachowymi).

Gdy już przygotujesz swoje miejsce pracy odpowiednim krokiem jest znalezienie źródła ciepła, takiego jak płyta grzewcza lub kuchenka elektryczna, aby stopić wosk. Następnie potrzebujesz starego garnka do stopienia wosku. Będziesz chciał stopić ilość wosku odpowiadającej swojemu pojemnikowi. Garnek z woskiem wkładamy do garnka z gotującą się wodą i dajemy temu około 10 minut. Gdy wosk się rozpuści należy wyjąć mniejszy garnek i opcjonalnie dodać wspominane wcześniej olejki zapachowe i barwniki.

Przed wlaniem wosku umieść knot w odpowiednim naczyniu. Fajnym pomysłem jest użycie pustego naczynia na świece, którą już zużyliśmy – nie jest to tylko przyjazne dla środowiska ale też dla budżetu! Przyczep klejem knot to dna słoika, a następnie przelej rozpuszczony wosk.

Mała porada: gdy przelewamy wosk, który zdążył już trochę wystygnąć możemy uzyskać nieestetyczny efekt bąbelka na samym wierzchu świeczki. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie suszarki i stopienie samej góry. Dzięki temu nie tylko uzyskamy wygładzony wosk, ale uwolnimy trochę zapachu, dzięki czemu świeczka będzie pachnieć nawet niezapalona (tak jak te sklepowe!)

Następnie jedynie należy poczekać aż świeca zapachowa się ostudzi, wtedy jest gotowa do użytku.

Warto za jednym razem zrobić kilka świec. Nie tylko starczą na dłużej, a również są dobrym pomysłem na spontaniczny prezent! Każdy by się ucieszył z własnoręcznie wykonanej świeczki.