Rośliny od początków ludzkości stosowane były jako leki i kosmetyki, skutecznie pomagając niezliczonym pokoleniom. Również i dziś są one skutecznie stosowane, a szczególnie potężną moc posiadają naturalne olejki eteryczne, które są esencją danej rośliny. Jednym z najpopularniejszych jest olejek lawendowy, który jest dostępny w każdej aptece, a także w wielu sklepach z naturalnymi produktami. Jeżeli chcesz tanio i naturalnie zadbać o siebie, musisz go mieć, a poniżej dowiesz się, dlaczego.
Pochodzenie olejku lawendowego
Lawenda to roślina z rodziny jasnowatych, której ojczyzną jest strefa śródziemnomorska, jednak jest ona obecnie uprawiana na całym świecie. Od dawna jest obecna w wielu polskich ogrodach, a w kraju powstają całe lawendowe pola, gdyż roślina ta jest niezwykle ceniona w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.
Z pewnością znasz jej zapach – jeżeli nie z występujących w naturze kwiatów, to na pewno kojarzysz go z popularnych kulek na mole, które zresztą są wysoce skuteczne, gdyż olejek lawendowy odstrasza owady.
Olejek lawendowy posiada woń silnie kwiatową, która jest bardzo przyjemna dla zmysłów. Pozyskuje się go z kwiatów lawendy, a najpopularniejszą metodą jego ekstrakcji jest destylacja parą wodną i właśnie olejek pozyskany w ten sposób najlepiej kupować, gdyż pozbawiony on będzie rozmaitych zanieczyszczeń.
Lawenda, podobnie jak inne kwiaty, wydziela olejek eteryczny w swoich tkankach wydzielniczych. Dzięki niemu jest ona w stanie sama wyleczyć się z rozmaitych infekcji bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych, którymi ofiarą padają również i rośliny. Dodatkowo olejki eteryczne odstraszają agresorów, jednocześnie przyciągając też owady, które mają zapylić roślinę.
Korzyści olejku eterycznego z lawendy dla organizmu ludzkiego
Olejki eteryczne są mieszankami substancji, dzięki którym rośliny są w stanie normalnie funkcjonować i leczyć się z rozmaitych chorób. Również i u ludzi olejek lawendowy zwalcza rozmaite infekcje, a do tego oddziałuje on silnie na układ nerwowy poprzez zmysł węchu, który jest bezpośrednio połączony z zespołem struktur kory mózgowej określanych jako układ limbiczny, regulujących procesy emocjonalne, mentalne, fizjologiczne, a także te związane z odpornością.
Olejek lawendowy, podobnie jak inne olejki, najlepiej jest wdychać. Chociaż ta metoda wydaje się niepozorna, gdyż nauczono nas, że najskuteczniejsze jest to, co podaje się doustnie, w rzeczywistości biodostępność olejków podanych tą drogą jest bardzo wysoka, a do tego pomijany jest tu układ pokarmowy, na który olejki działają drażniąco.
Olejek z lawendy jest jednak na szczęście bardzo łagodny i jest on też jedną z najbezpieczniejszych substancji z tej grupy. Wiele osób zażywa go w ilości 3-4 kropli na łyżeczce cukru, miodu, lub oleju bazowego, 2-3 razy dziennie, co uważa się za dawkowanie bezpieczne, jednak i tak wskazana jest tu konsultacja z lekarzem lub aromaterapeutą, gdyż olejki działają bardzo silnie – do ich pozyskania konieczne jest przedestylowanie dużej ilości surowca, a więc jedna kropla posiada moc wielu roślin.
Olejek lawendowy przede wszystkim działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Doskonale sprawdzi się on w przypadku grypy i przeziębień. Jako jeden z nielicznych może być też aplikowany na skórę w stanie nierozcieńczonym. Stosować go można między innymi na opryszczkę, nakładając go na nieestetyczne zmiany, które szybko powinny zniknąć.
Bardzo skuteczny olejek ten jest także w przypadku zapalenia gardła i anginy. Tu należy przygotować z niego płukankę, dodając kilka do kilkunastu kropli olejku do szklanki letniej wody. Doskonale działają tu też inhalacje z olejkiem lawendowym – wystarczy do garnka z gorącą wodą dodać olejek i nachylić się nad nim z głową przykrytą ręcznikiem, wdychając parę. Olejek w ten sposób trafia bezpośrednio do krwiobiegu, wykazując działanie ogólne.
Doskonale sprawdza się on także przy walce z rozmaitymi czyrakami, wypryskami, czy grzybicami. Należy go regularnie nakładać na objęte zmianami miejsce. Jednocześnie można go też dodawać do stosowanych na co dzień kosmetyków, w tym do kremów, szamponów, żelów do mycia twarzy i innych preparatów. Wzbogaci się je w ten sposób o bardzo cenne właściwości.
Naturalny olejek lawendowy dla urody
Olejek lawendowy jest powszechnie używany w przemyśle kosmetycznym. Jeżeli chcesz się pozbyć rozmaitych defektów swojej cery, wypróbuj ten naturalny środek.
Olejek lawendowy reguluje wydzielanie sebum i pomaga w oczyszczeniu zatkanych porów, zamykając je. Docenią go więc osoby z cerą tłustą. Jednocześnie pomaga on też osobom z cerą zbyt suchą i wrażliwą, a także zbytnio złuszczającą się, przywracając jej zdrowszy wygląd.
Olejek lawendowy działa też świetnie na rozmaite ranki, obtarcia i skaleczenia. Można go nakładać w stanie nierozcieńczonym na skórę. Skutecznie można się też dzięki niemu pozbyć śladów po ukąszeniach owadów i rozmaitych wyprysków.
Olejek lawendowy a klasyczna aromaterapia – działanie na mózg i nastrój
Olejek lawendowy od bardzo dawna stosowany jest w klasycznej aromaterapii, a jego stosowanie zaleca też wielu psychologów i psychoterapeutów. Silnie stymuluje on bowiem wspomniany już układ limbiczny, którego dysfunkcje są przyczyną depresji, nerwicy, bezsenności i wielu innych dolegliwości psychicznych.
Kiedy wdycha się olejek lawendowy, ten bezpośrednio trafia do mózgu, powodując wręcz biochemiczną burzę, gdyż wywołuje on natychmiastową produkcję rozmaitych hormonów i neuroprzekaźników, które z kolei oddziałują na cały organizm, regulując też funkcje psychologiczne.
Olejek lawendowy jest więc wysoce skuteczny między innymi w przypadku stresu, którego poziom przy jego wdychaniu szybko spada. Dodatkowo niemalże natychmiast obniży się ilość uderzeń serca na minutę, a oddech stanie się spokojniejszy i bardziej regularny.
Jeżeli więc chcesz szybko pozbyć się stresu, użyj go w kominku aromaterapeutycznym lub dodaj go do kąpieli. Ta będzie miała jeszcze jedną dodatkową korzyść. Olejek lawendowy skutecznie rozluźnia mięśnie. Po całym dniu pracy i stresów zazwyczaj jesteśmy spięci, a rozmaite partie mięśni są napięte, powodując ból. Relaksująca kąpiel z dodatkiem tego olejku sprawi, że nie tylko trafi on przez nozdrza do mózgu, eliminując zły nastrój i ból głowy, w tym migrenę, ale także rozluźni on cały organizm, pomagając wrócić mu do równowagi i przygotuje go na zdrowy, głęboki sen.
Olejek lawendowy można dostać niemal w każdej aptece, a jego cena jest niższa od większości ziołowych suplementów. Jednocześnie posiada on wielką moc, o której łatwo się przekonać. Jest to jeden z tych naturalnych produktów, których pozytywne skutki działania widoczne są natychmiastowo. Dodatkowo jest on bardzo wydajny, a do tego możesz przygotowywać z nim własne domowe kosmetyki, w tym scruby, mydła, szampony, olejki do ciała, kremy i inne preparaty, dzięki którym naturalnie zadbasz o urodę.