Zaloguj się lub zarejestruj

Aromaterapia – co to jest? Zastosowywanie, działanie, zalety

Leczenie przy pomocy olejków eterycznych, czyli aromaterapia, to jedna z gałęzi medycyny naturalnej o długim rodowodzie. Jej korzenie tkwią w czwartym tysiącleciu przed naszą erą. Zadaniem aromaterapii jest niesienie ulgi w chorobie i pomoc w odzyskaniu zdrowia. Olejki eteryczne, czyli substancje zapachowe pochodzenia naturalnego, zawierają zróżnicowane substancje, które łagodzą konkretne dolegliwości na przykład poprzez działanie bakteriobójcze czy rozluźniające. Jakie są korzyści z ich inhalacji? Przygotowaliśmy przewodnik po terapii olejkami eterycznymi, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Co to jest aromaterapia?

Z tłumaczeń starożytnych tekstów wiemy, że już cztery tysiące lat przed naszą erą stosowano zróżnicowane formy leczenia przy pomocy olejków eterycznych, czyli poszczególnych materiałów roślinnych w odpowiedniej formie i mieszankach. Wiele z nich znalazło także zastosowanie w rytuałach religijnych. Długa praktyka pozwoliła zrozumieć, jakie metody są najbardziej skuteczne w kuracji różnych dolegliwości i przywróceniu równowagi (homeostazy), czyli poprawnej kondycji organizmu człowieka. Wykorzystuje zmysł węchu, którego roli często nie doceniamy. Stanowi jedną z naturalnych metod leczenia, korzystając ze składników wysokiej jakości i pozbawionych niebezpiecznych substancji pochodzących na przykład ze środków ochrony roślin.

Kuracja olejkami eterycznymi najczęściej stanowi formę wsparcia do standardowej terapii. Zazwyczaj jest to sposób na łagodzenie niekorzystnych objawów wynikających z choroby lub skutków ubocznych leków. Na przykład według badań przy pomocy olejku eterycznego można redukować nudności czy obniżać stres i poprawiać samopoczucie. To tylko niektóre z zastosowań leczniczych tych środków.

Jak działa aromaterapia?

Każdy olejek eteryczny wykazuje nieco inne działanie i nadaje się do stosowania w innych przypadkach. Nie wystarczy zastosowanie dowolnej mieszanki, by uzyskać konkretny efekt. Przygotowaliśmy listę wskazówek, pomagających zrozumieć, jak przebiega cały proces i które oleje działają w jaki sposób.

Olejki eteryczne stosuje się w formie inhalacji (z użyciem kominka lub odświeżacza powietrza) lub podczas masażu, ale także w formie kompresu na skórę czy podczas kąpieli. Możliwości są zatem szerokie, a od Ciebie zależy, którą metodą postanowisz łagodzić swoje nieprzyjemne dolegliwości. Wiele olejków eterycznych znalazło zastosowanie także w leczeniu w innych formach. Na przykład olejek z drzewa herbacianego znajdziesz w popularnych preparatach na skórę i paznokcie.

W olejkach eterycznych zawarte są zróżnicowane substancje chemiczne pochodzenia naturalnego, które podczas wdychania docierają do mózgu i zaczynają swoją formę działania, zwłaszcza na układ limbiczny, który reguluje emocje od strachu po radość. Dzięki temu olejki eteryczne przede wszystkim redukują stres czy niepokój, co bardzo często skutkuje zmniejszeniem bólu i dyskomfortu.

Co potrzeba do aromaterapii?

Chcesz sprawdzić, czy olejek eteryczny pomaga przy Twoich dolegliwościach i poprawia stan zdrowia? Najpierw niezbędne będą podstawowe zakupy poszczególnych elementów niezbędnych do przeprowadzenia kuracji. Są to:

  • odpowiednie olejki eteryczne (przygotowaliśmy również listę, która pomoże Ci w wyborze odpowiedniego olejku eterycznego)
  • kominek lub odświeżacz powietrza (jeśli postawisz na wdychanie olejku)
  • woda (do rozcieńczania poszczególnych olejków, na przykład wtedy, gdy zdecydujesz się na masaż).

Jak widzisz, do aromaterapii nie są potrzebne duże zakupy. Wiąże się to też z niskimi kosztami stosowania olejków eterycznych. Terapia olejkami w domu jest bardzo ekonomiczną, a równie skuteczną metodą.

Zalety aromaterapii

Co sprawia, że aromaterapia cieszy się taką popularnością od tysięcy lat? Najważniejsze jej zalety to:

  • działanie bakteriobójcze i grzybobójcze
  • wsparcie w procesach trawienia
  • redukcja złego samopoczucia
  • poprawa jakości snu
  • łagodzenie zróżnicowanych bólów (stawów, głowy, mięśni)
  • redukcja niekorzystnych objawów podczas ciąży i porodu
  • zmniejszanie efektów ubocznych leków (na przykład nudności czy bezsenności).

Każdy olejek eteryczny stosuje się jednak w innych dolegliwościach, dlatego warto sprawdzić zawczasu, które sprawdzą się najlepiej.

Na co pomoże aromaterapia?

Które olejki stosuje się w leczeniu jakich dolegliwości? Wymieniamy te najczęściej spotykane.

  • bóle głowy – między innymi olejek lawendowy, olejek eukaliptusowy, olejek miętowy, olejek różany
  • nudności – olejek miętowy
  • stres, napięcie, smutek – olejek lawendowy, olejek eukaliptusowy, olejek cytrynowy, olejek pomarańczowy
  • bóle stawów – olejek sosnowy, olejek cynamonowy, olejek szałwiowy
  • niska odporność – olejek z drzewa herbacianego, olejek cytrynowy
  • bezsenność, pobudzenie motoryczne – olejek melisowy, olejek lawendowy

Każdy z tych olejków łagodzi też inne dolegliwości i działa rozluźniająco, dlatego ich właściwości są niezwykle szerokie. Z tego powodu stosuje się też mieszanki.

Zasady aromaterapii

Aromaterapia wiąże się z kilkoma zasadami, które gwarantują jej bezpieczeństwo. Na co warto zwrócić uwagę?

  • odpowiednie przechowywanie – otwarty olejek powinien zostać zużyty w ciągu maksymalnie trzech lat, należy go przechowywać w zacienionym, chłodnym miejscu
  • stosowanie niskich dawek – uważaj na przekraczanie zalecanych ilości kropli. Może to zadziałać drażniąco na drogi oddechowe i skórę, a także drastycznie pogorszyć samopoczucie.
  • łączenie z tradycyjnymi metodami leczenia – w przypadku poważnych problemów zdrowotnych nie zapominaj o konwencjonalnej medycynie. Aromaterapia nie zastępuje kontaktu z lekarzem i stosowania odpowiednich środków.

Trzymając się tych zasad unikniesz efektów ubocznych leczenia przy pomocy olejków eterycznych.

Jak stosuje się olejki eteryczne do aromaterapii?

Sposób stosowania olejku eterycznego nie wpływa na jego skuteczność, ale warto wybrać tę metodę, która sprawia Ci największą przyjemność i podczas której najlepiej się odprężysz. Sprawdź najczęściej wybierane formy aromaterapii!

Inhalacja

To sprawdzona metoda na przykład na bóle głowy, objawy przeziębienia (zwłaszcza katar) czy nudności. Potrzebna Ci będzie miska z gorącą wodą, do której dodasz krople olejku, lub specjalny kominek do aromaterapii. Należy pochylić się nad oparami i przykryć głowę ręcznikiem, by zapach nie uciekał. Zabieg trwa około dziesięciu minut.

Dyfuzja

W tym wypadku sprawdzają zarówno kominki, jak i zwyczajne, powszechnie stosowane odświeżacze powietrza, które stopniowo uwalniają zapach przez wiele godzin. Należy wlać do urządzenia trochę gorącej wody, do której dodaje się od 15 do 20 kropli na każde 20 metrów kwadratowych danego pomieszczenia. Opary z ciepłej wody i olejku będą powoli roznosić się w powietrzu, łagodząc Twoje dolegliwości i poprawiając nastrój.

Masaż

Aromaterapia chętnie sięga też po masaż. Posiada szereg zastosowań w zróżnicowanych problemach, a olejki zwiększają jego działanie. To uniwersalny sposób na to zarówno leczyć dolegliwości od strony ciała, jak i łagodzić niepokój, dyskomfort, złe samopoczucie czy lęki. Jest to więc działanie kompleksowe: na fizyczne aspekty zdrowia i na nastrój. Ważne jest to, by nie stosować olejków bezpośrednio na skórę. Należy je najpierw umieścić na oleju bazowym, na przykład jojoba. Wystarczą dwie krople, by uzyskać pożądany efekt.

Kąpiel

Równie skutecznie działa zanurzenie całego ciała w ciepłej wodzie, do której wprowadza się 3-4 krople wybranego olejku. Taka kąpiel powinna trwać około piętnastu minut. Łagodzi dolegliwości fizyczne, ale też posiada działanie odprężające, relaksujące oraz, co ważne, poprawia kondycję skóry poprzez zwiększenie jej napięcia i nawilżenie.

To podstawowe formy leczenia, w jakich stosuje się olejki. Oprócz tego spotyka się na przykład kompresy nasączone danym olejkiem lub kosmetyki domowej roboty, co jednak wymaga większych umiejętności.

Jaki olejek wybrać do aromaterapii?

Aromaterapia z natury kładzie nacisk na między innymi jakość produktów. Z tego powodu tak istotne jest uważne dobieranie olejków eterycznych, by uniknąć tych, które mogą zawierać pozostałości składników wywierających negatywny wpływ na zdrowie, jak środki ochrony roślin. Pomimo świetnego zapachu mogą zawierać substancje, które podziałają drażniąco na drogi oddechowe. Na co więc warto zwrócić uwagę, gdy chcesz kupić olejek do aromaterapii?

  • Sprawdź, czy łagodzi Twoje dolegliwości.
  • Oceń, czy jego zapach Ci odpowiada i czy nie jest dla Ciebie uciążliwy.
  • Upewnij się, że nie masz alergii na dany materiał roślinny.
  • Wybierz olejek ze sprawdzonego źródła, które nie stosuje niebezpiecznych pestycydów.

Kierując się tymi wskazówkami bez problemu znajdziesz olejek, który będzie dla Ciebie bezpieczny i najbardziej odpowiedni.

Ile może kosztować aromaterapia?

Zaletą aromaterapii są niewielkie koszty kuracji. Ta gałąź medycyny naturalnej wiąże się jedynie z kosztami podstawowych zakupów do wybranej metody (na przykład kominka, co jednak rzadko przekracza sto złotych). Ponadto musisz zaopatrzyć się w odpowiedni olejek eteryczny z bezpiecznego, sprawdzonego źródła. Ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych. To zatem tani sposób na to, by wspierać ciało i umysł w różnych dolegliwościach. Nie musisz uczęszczać do aromaterapeuty. Zazwyczaj pełne spektrum działania można uzyskać w domu, dlatego nie ponosisz też kosztów wizyt i dojazdów.

Skąd pozyskuje się olejki eteryczne?

Olejki eteryczne można podzielić pod względem tego, z jakich materiałów roślinnych się je pozyskuje. Najczęściej te oleje otrzymuje się z:

  • liści (na przykład olejek miętowy czy olejek z drzewa herbacianego)
  • korzeni (na przykład olejek imbirowy)
  • kwiatów (na przykład olejek różany czy olejek lawendowy)
  • kory i drewna (na przykład olejek cynamonowy)
  • owoców (na przykład olejek cytrynowy).

Co ciekawe, olejki eteryczne wymagają sporych ilości poszczególnych materiałów. Na przykład by otrzymać olejek lawendowy o wadze 5-10 kilogramów, niezbędna jest aż tona kwiatów lawendy. W przypadku olejku różanego to aż 5 ton kwiatów na jeden kilogram! To oznacza, że składniki, które pozwalają na konkretne właściwości olejków, są niezwykle skondensowane.

Czy aromaterapia jest bezpieczna dla zdrowia?

Stosowanie olejków eterycznych jest bezpieczne dla zdrowia. Wystarczy zwracać uwagę na pochodzenie poszczególnych substancji i uniknięcie tych, które działają drażniąco. Ważne jest też, by wybierać olejki eteryczne, które nie pochodzą z uczulających Cię roślin (na przykład cynamonu, goździka czy nawet lawendy, która może być niebezpieczna dla alergików, choć zdarza się to rzadko). Jeśli zachowasz konkretne proporcje i odpowiedni sposób wdychania, masażu lub kąpieli, możesz być pewny bezpieczeństwa Twojej kuracji.