Aromaterapia, czyli dziedzina wiedzy dotycząca wpływu zapachów naturalnych substancji wydzielanych przez tzw. rośliny olejkodajne na nastrój, liczy sobie tysiące lat, a w czasach współczesnych jej skuteczność potwierdziła nauka, wyjaśniając jej mechanizmy. Wiele osób używa dziś naturalnych olejków eterycznych między innymi na stres, który potrafią one skutecznie wyeliminować. Jeżeli potrzebujesz niemal natychmiastowego głębokiego relaksu, zainteresuj się zaprezentowanymi poniżej olejkami, które są nie tylko skuteczne, ale i łatwo dostępne, a także niedrogie.
Olejek bergamotowy – cytrusowa woń rodem ze słonecznej Italii
Bergamotka jest pomarańczą, która rośnie przede wszystkim na terenie Włoch, chociaż współcześnie uprawia się ją w różnych częściach świata. Mimo tego to właśnie naturalny olejek bergamotowy pozyskiwany z włoskich cytrusów uchodzi za najkorzystniejszy.
Olejek bergamotowy jest powszechnie używany w przemyśle kosmetycznym, a znaleźć można go między innymi w perfumach i wodach kolońskich. Aromatyzuje się nim także rozmaite herbaty. Jeżeli pijasz popularną odmianę, jaką jest Earl Grey, z pewnością zauważasz, że jest ona czymś aromatyzowana. To właśnie olejek z bergamotki, dość powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym.
Olejek bergamotowy posiada bardzo przyjemny i orzeźwiający zapach, który rozjaśnia umysł, jednocześnie uspokajając go. Doskonale sprawdza się on u osób z depresją, będąc cennym uzupełnieniem psychoterapii.
Olejek ten najlepiej po prostu wdychać, używając dyfuzera lub kominka aromaterapeutycznego. Można go również stosować na skórę, jednak zawsze trzeba go rozcieńczać w oleju bazowym, gdyż działa on na skórę drażniąco. Nie stosuj go także wtedy, jeżeli masz zamiar przed upływem dwunastu godzin zażywać kąpieli słonecznej lub przebywać dłuższy czas na zewnątrz. Olejek bergamotowy ma bowiem działanie fotouczulające.
Olejek szałwiowy – pogromca stresu i zmartwień, który sprzyja też kreatywności
Jeżeli zmagasz się z długotrwałym stresem, a do tego masz poczucie, że pod jego wpływem poziom Twojej kreatywności spada do niskiego poziomu i nie jesteś w stanie kontynuować pracy twórczej, zainteresuj się olejkiem z szałwii.
Substancja ta posiada właściwości silnie relaksujące, będąc skuteczną w przypadku nerwicy i depresji. Dodatkowe jej korzyści to także eliminacja bólu głowy, w tym migreny. Dodatkowo olejek szałwiowy ułatwia zasypianie i pomógł on wielu ludziom na całym świecie zwalczyć ten problem, często będąc w stanie zastąpić tabletki. Stosowany jest on także podczas sesji medytacyjnych.
Jest to jeden z olejków, które wyjątkowo silnie działają na psychikę. Jeżeli go używasz, dobrze jest więc zrezygnować ze spożywania alkoholu. Nie mogą go też używać kobiety w okresie ciąży.
Olejek eteryczny z mięty polnej – swojska świeżość sprzyjająca silnemu odprężeniu
Niedrogim i skutecznym w przypadku radzenia sobie ze stresem olejkiem jest olejek z mięty polnej. Tu trzeba jednak wspomnieć, że często trzeba dokładnie sprawdzać, z jakiego gatunku mięty dokładnie pochodzi dany olejek. Zdarza się bowiem, że na opakowaniu napisane jest jedynie „olejek miętowy”, a ta nazwa może odnosić się i do olejku z mięty polnej, jak i tego pozyskiwanego z mięty pieprzowej, a są to dwa różne olejki.
Olejek eteryczny z mięty polnej charakteryzuje się słodszym zapachem od tego, który pochodzi od jej równie popularniej siostry. Chętnie stosowany jest on w przemyśle spożywczym, gdyż ma przyjemny smak i wywołuje uczucie słodyczy, będąc bezpiecznym. Tak naprawdę jest to jeden z najbezpieczniejszych olejków eterycznych, który można stosować nawet u dzieci.
Na psychikę działa on niezwykle silnie. Zauważysz z pewnością, że przy jego wdychaniu niemal natychmiast mija napięcie nerwowe, a także psychiczne zmęczenie. Doskonale sprawdzi się on w przestrzeni biurowej, a także w domowym biurze. W przypadku zmęczenia psychicznego i frustracji olejek ten szybko doda energii umysłowi, zwiększając też poziom kreatywności.
Chociaż jest on generalnie bezpieczny, trzeba uważać przy jego nanoszeniu na skórę. Zawsze trzeba go rozcieńczać. Dodatkowo nie powinno się go zażywać doustnie, co zresztą dotyczy większości olejków. Jeżeli chcesz go użyć w ten sposób, skonsultuj się z lekarzem lub naturoterapeutą, gdyż tylko oni są w stanie dobrać odpowiednie dawkowanie.
Olejek lawendowy, czyli zapach dzieciństwa odkryty na nowo
Lawenda jest niezwykle popularnym ziołem, a wiele osób kojarzy jej zapach przede wszystkim dzięki popularnym kulkom przeciw molom, które wkładane są do szaf i szuflad z odzieżą od dekad. Charakteryzuje się on bardzo silnie kwiatowym zapachem i jest ulubionym olejkiem eterycznym wielu pasjonatów aromaterapii.
Olejek lawendowy można stosować na różne sposoby. Możesz dodać go do kąpieli, a także dodawać do kosmetyków. Oczywiście też możesz go dodać do kominka aromaterapeutycznego.
Jest on też jednym z najbezpieczniejszych i najłagodniejszych olejków, gdyż można go nakładać na skórę nawet w formie nierozcieńczonej, co w przypadku zdecydowanej większości olejków jest niewskazane i może owocować przykrymi konsekwencjami w postaci podrażnień, czy nawet poważnych poparzeń.
Olejek lawendowy działa niezwykle rozluźniająco nie tylko na umysł, ale i na mięśnie. Jeżeli po pracy czujesz napięcie mięśniowe wywołane stresem i wysiłkiem, do wanny gorącej wody dodaj kilkanaście do trzydziestu kropli olejku. Taka kąpiel rozluźni spięte partie mięśni. Dodatkowo olejek lawendowy działa silnie przeciwbólowo, skutecznie eliminując migreny. Jest to też jeden z najlepszych olejków na zdrowy i głęboki sen, dlatego też warto przed pójściem do łóżka nasycić nim powietrze, używając kominka lub dyfuzera.
Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania tego olejku jest ciąża – przed końcem trzeciego jej trymestru najlepiej nie stosować tego olejku, co zresztą tyczy się niemal wszystkich olejków eterycznych.
Olejek z drzewa herbacianego – charakterystyczny zapach odświeżający umysł
Jednym z najpopularniejszych olejków jest ten pozyskiwany z drzewa herbacianego. Nie każdy jednak lubi zapach tego konkretnego olejku, a wielu osobom przypomina on pastę do podłogi. Być może to jednak dlatego część osób go jednak uwielbia, gdyż przypomina on im okres szkoły lub przedszkola, a więc często najlepsze i beztroskie lata życia.
Bardzo silny zapach tego olejku działa na umysł wysoce odświeżająco. Stosując go w kominku lub dodając do kąpieli, z pewnością zauważysz, że Twoje myśli stają się bardziej klarowne, a dodatkowo pojawi się efekt rozluźnienia.
Olejek z drzewa herbacianego działa drażniąco i wysuszająco na skórę, i zawsze należy go stosunkowo mocno rozcieńczyć przed aplikacją na nią. Nie powinno się go też nigdy przyjmować doustnie, gdyż w takiej formie może być on dość toksyczny i łatwo go przedawkować. Warto wspomnieć, że w Australii, ojczyźnie drzewa herbacianego, przypadki zatruć tym olejkiem są dość częste, gdyż jest on tam łatwo dostępny i chętnie stosowany.
Olejek Ylan-Ylang – esencja Orientu kojąca skołatane nerwy
Ojczyzną drzewa Ylang-Ylang jest Indonezja. Kwiaty tego drzewa, z których pozyskiwany jest olejek ylangowy, wydzielają niezwykłą woń, która od razu przenosi w wyobraźni do świata Orientu. Silnie kwiatowy i egzotyczny zapach tego olejku idealnie pasuje do obrazu egzotycznego raju, za jakie wiele osób uważa Indonezję. Zapach ten jest jednocześnie kwiatowy, a jednocześnie żywiczny, a do tego bardzo słodki, z wyczuwalną migdałową nutą.
Olejek ten działa silnie relaksująco, niemal natychmiast rozluźniając nawet mocno nadszarpnięte nerwy. Jest to także jeden z najlepszych olejków pomagających skutecznie rozprawić się ze stresem pourazowym. Oczywiście sam olejek nie zastąpi terapii, jednak jest on skutecznym jej uzupełnieniem. Olejek Ylang-Ylang bardzo silnie działa na układ limbiczny, a konkretnie na ciało migdałowate, które gra ważną rolę w powstawaniu traum, a odpowiednia jego stymulacja pozwala się od nich uwolnić.
Wdychanie olejku Ylang-Ylang będzie cennym uzupełnieniem pracy z terapeutą, a do tego także i pracy własnej, która zalecana jest każdej osobie, która zmaga się z nim, a polega ona na medytacji, wizualizacji i stosowaniu rozmaitych afirmacji, co będzie znacznie skuteczniejsze, gdy dodatkowo przy pomocy kominka nasyci się pokój wonią olejku ylangowego.
Substancja ta nie powinna być jednak nadużywana, gdyż w większej ilości może ona wywołać senność i mdłości.
Powyższy zestaw olejków pozwoli ci na lepsze radzenie sobie z codziennymi stresami i zmartwieniami. Każdy z nich dostępny jest w wielu sklepach i aptekach, a do tego są to olejki naprawdę niedrogie, które nie zrujnują domowego budżetu, będąc jednocześnie wydajnymi, wystarczając na tygodnie stosowania.